Домедична допомога
Не давати зупинятися серцям
Війна — це, окрім іншого, поранення, травми. Якої допомоги найбільше бракує людям, щоб вижити? Поширена відповідь: перебинтувати. Так, сильна кровотеча, яку не зупинили, це велика небезпека. Але зупинити її може і пряме натискання на рану. А ось раптова зупинка серця… Від неї до смерті від кисневого голодування мозку — усього 5–7 хвилин. Але ще хвилин 10–15 — і приїжджає швидка, якщо її одразу викликали. Отже, якщо людина протримається до появи медиків, її життя врятоване. І допомогти в цьому може будь-хто.
Алгоритм дій
- Оцінити, чи безпечно для самого учня надавати допомогу (наприклад, чи не наближається пожежа).
- Пересвідчитися, що людина без свідомості. Адже спроби реанімації можуть бути розцінені як напад. Для цього спочатку пропонують допомогу та питають про самопочуття. Якщо людина мовчить, перевіряють, чи реагує вона на подразники: наприклад, здавлюють з боків її палець своїми.
- Якщо людина без свідомості, відкривають дихальні шляхи. Висунути щелепу є кращим методом, оскільки маневр із нахилом голови вважається ризикованим для постраждалих з підозрою на травму хребта.
- Також одразу викликають швидку.
- Перевіряють частоту дихання. Якщо вона нижча за 12–20 вдихів на хвилину, починають серцево-легеневу реанімацію.
- Якщо дихання не відновлюється, її потрібно чергувати із застосуванням дефібрилятора.
- Типова помилка: припинити надання допомоги, побачивши швидку. Ці хвилини можуть стати останніми для постраждалого. Слід почекати, доки медпрацівники вийдуть з машини та будуть готові взяти допомогу людині на себе.