«Яким може бути шахрайство та як йому протидіяти?»
В межах інформаційної кампанії Офісу Омбудсмена України спільно з Національною поліцією України та Кіберполіцією розроблена брошура, яка містить актуальні рекомендації щодо розпізнавання та запобігання різним видам шахрайства в умовах воєнного стану.
ЯКИМ МОЖЕ БУТИ ШАХРАЙСТВО: схеми та психологічний тиск на родичів військових
Через свій емоційний стан і важкі життєві обставини члени родин військово полонених і зниклих безвісти, а також незаконно затриманих цивільних осіб, неодноразово стають жертвами різного роду зловмисників. !
Будь-яка тема може стати основою для шахрайства. Для того, щоб виманити інформацію та гроші, недобросовісні особи вико ристовують психологічний тиск і маніпуляції. Категорія рідних військових привертає увагу шахраїв, тому що родичі поло нених і зниклих безвісти перебувають у високій емоційній напрузі, стресі та постійно готові діяти, аби повернути своїх рідних додому. Саме цим користу ються зловмисники, а також представники країни-агресора задля отримання цінної для них інформації.
Чому не варто самостійно взаємодіяти з представниками країни-агресора? Росія — це ворожа країна, яка для досягнення своїх агресивних цілей не гребує будь-якими способами, зокрема використовує емоції рідних українських вої нів і незаконно позбавлених волі Росією цивільних для того, щоб: дестабілізувати ситуацію всередині країни та підірвати довіру до держав них органів влади; зібрати дані про Захисників і Захисниць, військові частини у своїх воєнних цілях.
ШАХРАЇ — ЦЕ ЛЮДИ В “ДОБРІЙ” МАСЦІ. Вони завжди будуть видавати свої вчинки за допомогу! Загалом шахраї можуть представлятися: волонтерами; журналістами; представниками державних органів; представниками країни-агресорки; іншими особами. Вони обіцяють сприяти звільненню, організувати телефонну розмову або на дати інформацію про близьку людину. Задля такої “корисної”, а насправді злочинної цілі, вони випитують конфіденційну інформацію: персональні та контактні дані військових, зокрема ПІБ, найменування військової частини/ підрозділу, військове звання, статус військового, а також інформацію про банківські картки, фото документів тощо. Також не можна розповсюджувати: позицію, координати місцевості (у т.ч. фото чи відео), на якій зник безвісти або потрапив до полону військовослужбовець, місця його переміщення до мо менту зникнення, військову спеціальність; адресу проживання, сімейний стан (наявність малолітніх/неповнолітніх ді тей тощо), адже зазначеною інформацією може скористатися ворог, що може призвести до подальших шахрайських дій або тиску на військовослужбовця, який перебуває у полоні