Подорож до Гавареччини

Date: 13 червня 2023 о 09:42, Refreshed 13 червня 2023 о 10:24
92 view

Учні 1-9 класів разом із Теслею Н.Я.,Бендюк Л.С. ,Боксою М.М.,Мироненко Н.Б. подорожували до Гавареччини.
Село славиться своїми глиняними виробами чорного кольору. Та ще у ХVІІ столітті тут був густий ліс. Відомим центром гончарства тоді на Львівщині був сусідній Білий Камінь, де жив князь Вишневецький. Його дружина Тереза не змогла стерпіти густого чорного диму, який йшов з печей гончарів. П’ятеро сімей змушені були покинути нажиті місця і поселитись на 5 кілометрів північніше серед непрохідного лісу. Спершу це місце називалось Терещизною. А після смерті Терези, її донька Гавра опікувалась та допомагала гончарям. З того часу і до сьогодні ця місцевість називається Гавареччиною.
Спершу відправились до відновленої повстанської криївки. Саме у цій криївці 15 листопада 1946 року на зимівлю зупинились Іван «Крилатий» Керницький, його дружина Ганна і їх охоронець – повстанець Степан Кліш «Сірко». Зовсім недалеко знаходиться Свята гора. 6 вересня 1948 року на цій горі Матір Божа об’явилась трьом дівчатам і юнаку. На цьому місці тепер знаходиться цілюще джерело (на горі!), а на камені поруч залишився слід від ноги Пречистої.
Учням запам'яталось мальовниче гончарське село Львівщини – Гавареччина. Це село славиться тим, що тут місцеві гончарі виробляють унікальну чорно-димлену кераміку: горнятка, мисочки, глечики, чайники, вази, джезви, пасхальні дзвіночки, які мають темно-сіре, чорне чи сріблясте забарвлення.

Зараз цей унікальний для України і світу народний промисел розвивають кілька місцевих майстрів. І вони не тільки відтворюють і зберігають давні традиції випікання чорної кераміки, але й навчають цій справі молоде покоління.

Місцеві майстри-гончарі розробили інтерактивний краєзнавчий маршрут, де кожен охочий може повправлятися в гончарському ремеслі, прогулятися на екскурсії місцевими угіддями, смачно пообідати на природі, покататися на конях чи – відвідати справжню упівську криївку.
Маршрут екскурсії Гаварецьким селом включає:
– екскурсію до Гаварецької садиби та огляд майстерні
– майстер-клас з гончарства (вироби можна забрати з собою)